��oj 518   18.04.2017
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Следниот чекор во еволуцијата: човекот станува Бог, секреатор. Тргнавме во вселената и можеме да влијаеме на гените. Но, дали ќе бидеме во можност да се справиме со создавање на натчовекот?
Развојот на настаните на меѓународна сцена го врати рамп кон старите "проверени шеми" во односите со Истокот - како оној на Пациикот, така иво односите со Русија. Путин призна дека односите со САД биле подобри пред Трамповото доаѓање во Белата куќа?!
Жителот на претседателската вила на Водно ја откри тактиката на тврдокорниот Груевски и неговиот патрон Мијалков: ако и се избере претседател на Парламентот и истиот ја прифати новата Влада, што е логичен редослед, ДПМНЕ неа нема да ја признае и ќе си ја задржи привремената влада. Без оглед на придавката - привремена
МАКЕДОНИЈА
Марко Греговиќ една македонска телевизија го прогласи за поттикнувач на револуции во неколку балкански земји, меѓу нив и во Македонија
Формулата "заробена држава" е најсвежа иновација во политичката реторика на тие евро-функцинери. Таа формула функцинира како опис и осуда истовремено. Опис, затоа што кажува, по кус и јасен начин, во што се изродила нашата кревка, попарена демократија. Осуда, затоа што несомнено смета со ефектот дека тие што заробиле држава ќе се замислат барем малку кога ќе чујат таков опис од устата на луѓе во самиот врв на ЕУ
Казнет е директорот на УБК поради несоработка со СЈО, од судијките Елена Илиевска Јосифовиќ и Александра Поп Стефанија
Одговорот за амбасадорот Бејли не беше соопштен јавно, туку стигна индиректно, преку текст во весникот "Њујорк пост", со кој не само што не се најавува истрага против УСАИД и амбасадорот, туку се дава легитимитет на нивната работа и политика што ја спроведуваат во Македонија
Европскиот пратеник Кнут Флекенштајн, по неговата посета во Македонија, во ова интервју за порталот Нова вели дека во нашата земја демократијата не функционира во моментов.
Германската амбасадорка рече дека разочарув ањето не е во описот на нејзиното работно место. Истакна и дека не знае што кажала Меркел на Малта - таму канцелраката била како шефица на партија
Македонија е една од ретките земји во Европа во која профитите на компаниите се повисоки од платите на работниците. Профитите во 2014 година (последен податок) изнесувале 190 милијарди денари, а средствата за платите на работниците 176 милијарди денари
Груевски и ВМРО-ДПМНЕ сè уште владеат, Иванов пак прави што сака. Дури може да се каже и дека е полошо, зашто сега режимот не ги окупира само институциите, туку и улицата, со нивните протести за "заедничка" Македонија
Апсењето на Ракип Абдули на Косово е единствената конкретна најава дека Велигден може да биде избран како момент за напад врз верски објекти на Балканот. Експертите по безбедност кај нас сметаат дека апелите се малку "надуени" и дека оние кои сакаат да посетуваат верски објекти треба слободно да го прават тоа
Додека Град Скопје ги испитува тврдењата за несоодветното образование на директорот на "Водовод", Синдикатот на претпријатието му даде целосна поддршка. Атанасов е прв братучед на сопругата на Груевски, за да нема забуна. Ова претпријатие е секогаш резервирано да го водеи некој со силенј пшолитички грб, ама кандидатот да не е баш за фалење
РЕВИЈА
Од аспект на археологијата секако еден настан во минатата година привлече внимание. Не толку заради сложеноста на преземените дејствија, колку заради целата атмосфера која сугерира мистичност при отворањето на објектот кој се нарекува Исусов гроб
Во последните шест години тројца од авторите кои објавиле роман во "Или-или" се победници на конкурсот за роман на годината на Утрински весник, речиси сите беа во најтесниот круг за оваа награда или пак добивале други награди, доколку се работи за други жанрови. Оваа година на конкурсот на Министерството за култура не помина ниту еден автор, не помина ниту ланскиот добитник на роман на годината
Се навршуваат 180 години од раѓањето и 120 години од смртта на Андреја Петкович истакнатиот деец, преродбеник, поет и дипломат
Постојано пристигнуваат вести за наградите кои ги осв ојува ова дело на младата режисерка Венинова
СВЕТ
САД наводно подготвуваат превентивен воздушен напад врз Северна Кореја, доколку се убедени во нејзин претстоен натамошен атомски тест. Трамп испрати закана на својот Твитер. Експертите стравуваат од катастрофални последици
Нема сомневање дека заострувањето на односите меѓу Вашингтон и Москва доведоа до фрлање на "мајката на сите бомби" врз едно место во Авганистан додека потоа уследи потсетување дека Русија поседува "татко на сите бомби
Папата Френсис ќе продолжи со посетата на Египет и покрај двете бомби во коптстки цркви поставени од ИСИС
КОЛУМНИ
Ристо Поповски
АЛЕКСАНДАР ЛИТОВСКИ
АТАНАС ВАНГЕЛОВ
ГОРДАНА ПОПСИМОНОВА
ВЕЛЕ МИТАНОСКИ