��oj 514   21.03.2017
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Дали случајот ќе заврши во Врховниот суд? Таму е можна одлука 4:4, според односот на силите. Тогаш ќе остане во важност одлуката на понискиот суд
Луѓето од типот на (Никола) Љубичиќ (Стане) Доланц, (Бранко) Микулиќ, (Бранко) Мамула и сличните беа лоша замена за воено политичкото биро што постоеше претходно. Тие повеќе не беа сонувачи, идеалисти. Новиот тим е главно составен од себични, интригантни типови на луѓе алчни на власта
Идејата на експремиерот и губитникот на овие избори, никако да излезе од кожата на лидер на Македонија, иако доби шут карта. Неговата апсолутистичка суета сега дури ќе нудела и програма за спас на земјата?!
МАКЕДОНИЈА
Искрено, малку кој верува во објаснувањето од кабинетот на Иванов во сторијата за одложувањето на летот за Австралија. За тоа одложување може да се наѕре неволјата за своевиден отпор кон Иванов и неговата "харизма", односно дека тој станува сведок на сопствената изолираност. Австралија е далеку ама и до неа стигнува лошиот глас на западните демократии за она што шфот на државава го прави тука..Па дали тој мислеше дека може да дава такви толкувања за демократијата во Баку и потоа да бара да биде примен од претставници на типична западна парламентарна земја?
Гласината е шупелка на која свири сурово чудовиште со безброј глави, напиша Шекспир, додека неговиот сонародник, државникот и наш колега Винстон Черчил, предупредуваше: Лагата може да го прелета целиот свет, пред вистината да си ги облече пантолоните!
Човечките права не се пазар, тие постојат за да им овозможуваат на сите да бидат еднакви на можностите на еден достоинствен живот. Правата што им се пружат на не мнозинските групи не се надвор од човечките права, туку составен дел од овие права
Кога политиката влегува низ врата - образованието бега преку прозорец! За денес, вторник, ДПМНЕ им наредил на сите директори да ги пуштат учениците на протести
Во изминатите години имаше случаи кога МАНУ, поради своите ставови, беше во центарот на јавноста - како со идејата за размена на територии во конфликтната 2001-та, или пак содржината на "Македонската енциклопедија" која беше оценета како проблематична. Настапот на академик Маџунков покажа дека се уште е долг редот за потпис на магистратурата на Груевски која ја гледавме во МАНУ
Спинот на академикот се состои во тезата дека сегашниот обид за воведување двојазичноста на целата територија води кон поништување на претежниот православен и христијански карактер на нашиот народ и кон албанизација и исламизација на нашата татковина
Можеше ли некој да помислува дека, сите оние првоборци од нашето национално, патриотско Вмере кои, во деведесеттите, се натпреваруваа кој ќе фрли што повеќе кал врз лириката и лингвистиката на Конески, ќе посегаат токму по таа лириката и на тоа "џуџе" Конески? Како допинг за нивната малаксана, папсана, безгласна и анемична пропаганда?
Најдобро што може да го направи Република Македонија за нас, е да постане просперитетна, демократска, богата држава во регионот
Грчкиот министер за надворешни работи вчера во Вашингтон се сретна со Рекс Тилерсон со кого разговарале и за стабилноста и безбедноста во регионот. Државниот секретар е еден од оние кои се товарат за добри врски со Москва
Ако продолжи трендот на масовна урбанизација, може да се промени структурата на воздухот, предупредуваат експерти
Историјата бележи, народот памти, но никогаш не заборава и не простува.
И никогаш како политичари, јас или од СДСМ, не би отишле против кој и да е сосед на Македонија. Мој став е дека на овие простори низ вековите страдале многу народи од разни завојувачи, а пред се македонскиот народ, а во овие 10 години страдаат граѓани на Македонија од режимот на Никола Груевски
Адвокатот на одбраната Никола Додевски во случајот "Труст" не може да се повикува во одбрана на клиентот "кој е на службен пат" место во притвор, на никакви жалби кои ги одложуваат решетките на затворот Шутка. И понатаму роковите во вакви предмети не се преклузивни, туку инструктивни и дозволуваат временска толеранција
СВЕТ
Добрата британски практика може радикално го промени размислувањето за парите кај работниците, но за локалните работодавци значи вистински земјотрес
Постои голема внимателност како таквата одлука би влијаела на односите меѓу православната и католичката црква како и меѓу српскиот и хрватскиот народ
Центарот за безбедност на сајбер нуди да помогне политички партии во Велика Британија зајакне нивната онлајн безбедност.
РЕВИЈА
Земјата има уште еден континент, наречен "Зеландија", скриен во Тихи Океан и "прикачен" за Нов Зеланд, се вели во едно новообјавено истражување
КОЛУМНИ
Ристо Поповски
АЛЕКСАНДАР ЛИТОВСКИ
АТАНАС ВАНГЕЛОВ
БЕСА АРИФИ
ГОРДАНА ПОПСИМОНОВА