��oj 514   21.03.2017
прва страница линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Дали случајот ќе заврши во Врховниот суд? Таму е можна одлука 4:4, според односот на силите. Тогаш ќе остане во важност одлуката на понискиот суд
Луѓето од типот на (Никола) Љубичиќ (Стане) Доланц, (Бранко) Микулиќ, (Бранко) Мамула и сличните беа лоша замена за воено политичкото биро што постоеше претходно. Тие повеќе не беа сонувачи, идеалисти. Новиот тим е главно составен од себични, интригантни типови на луѓе алчни на власта

ТИЛЕРСОН ГО ИСПРАШУВАЛ КОЅИАС ЗА СТАБИЛНОСТА НА БАЛКАНОТ

Грчкиот министер за надворешни работи вчера во Вашингтон се сретна со Рекс Тилерсон со кого разговарале и за стабилноста и безбедноста во регионот. Државниот секретар е еден од оние кои се товарат за добри врски со Москва

ВАСКО МИЛАНОВ

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас недамна во Вашингтон се сретна со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон со кого разговарале за повеќе теми, меѓу кои и за стабилноста и безбедноста во нашиот регион.

Во изјава за средбата, Коѕиас вели дека не го информирал Тилерсон на вообичаен начин, туку дека американскиот државен секретар сакал анализа на нашиот регион, и за тоа како може да има стабилност и безбедност, кои се силите и на кој начин се движат.

- Зборував за улогата на Грција, прашањата за стабилноста и безбедноста во регионот, геостратешките поместувања кои се случуваат, изјави Коѕиас.

Тој додаде дека се осврнал и на Турција и оти ја објаснил неговата "добро позната анализа во однос на турскиот немир", а Тилерсон слушал многу внимателно и со голем интерес. Со Тилерсон не се разговарало за кипарското прашање.

- Не, не дискутиравме за специфични теми или специфични прашања. Тој најмногу слушаше. И тоа е познато во моментов: во ова време тој најчесто слуша. Ги слуша нашите мислења за тоа што треба да се направи со цел во регионот да владее мир. Јас, исто така, ја објаснив нашата позиција дека, за да има човекови права, треба да ги заштитиме животите на луѓето, и исто така, истакнав, колку за нас е важна безбедноста и стабилноста во источниот Медитеран и на Балканот. Му ги опишав и сите иницијативи што ги презедовме во Грција во текот на изминатите две години: шемите за трилатерална соработка, духот на Родос, и така натаму, изјави Коѕиас.

На средбата било разговарано за економија, а пред се за енергетиката, Коѕиас ги објаснил енергетските проекти кои постојат во регионот.

- Мислам дека тој ги знае енергетските проекти подобро од мене, но јас се осврнав на тоа како ние ги гледаме и важноста за Грците за развој на Грција во транспортен центар за различни форми на енергија. Во исто време, исто така се осврнав и на други проекти, како што се создавање на патната и железничката инфраструктура, мрежи на стабилност во регионот. Мрежите на енергија, на железнички пруги, на соработка меѓу универзитетите и истражувачките центри. Објаснив дека, пред се, ни требаат мрежи на стабилност, а потоа генерација на економски придобивки за нас, истакна шефот на грчката дипломатија.

Генерално, Тилерсон на првата средба со Коѕиас слушал, но и му поставил конкретни прашања и како што рече грчкиот министер, американскиот државен секретар на крајот имал "интересен коментар", без да открие што рекол.

На новинарско прашање дали разговарале и за Скопје, Коѕиас одговара дека не зборувале посебно за Скопје, но оти кога ги објаснувал прашањата поврзани со стабилноста во регионот, Тилерсон се осврнал на нестабилноста која постои кај "северниот сосед на Грција" и напорите да се стабилизира.

Новинарот потоа го прашува Коѕиас што било во фокусот на вниманието на американскиот државен секретар.

- Тој го фокусира неговото внимание на силите кои, според мое мислење, го дестабилизираат регионот, одговори Коѕиас.

На новинарско прашање кои се тие сили, шефот на грчката дипломатија му порачува "тоа да го земеме за домашна задача".

Рекс Тилерсон Вејн (роден на 23-ти март, 1952) е тековен државен секретар на САД, и тоа од 1 февруари 2017 година. Претходн о тој главно беше позџнат по своето место во енергетскиот гигант ExxonMobil каде се вра боти во 1975 година и стигна до местото на претседател на компанијата и главен извршен директор (ЦЕО) на компанијата (2006-2016).

Тилерсон ја започна својата кариера како инженер и има диплома во градежништвото од Универзитетот на Тексас во Остин. До 1989 година тој стана генерален директор на централното производство поделба Ексон САД. Во 1995 година, тој стана претседател на Ексон Јемен АД и Esso истражување и производство Khorat АД во 2006 година, Тилерсон беше избран за претседател и главен извршен директор на Ексон, во светот 6-ти по големина компанија од заработката. Тилерсон се повлече од Ексон на 1 јануари 2017 година, и бил наследен од Дарен Вудс. Тој е член на Националната академија за инженерство.

Тој е долгогодишен соработник на републиканската кампања, иако тој не се спомен нува како донатор на претседателската кампања на Доналд Трамп (!), во што малку кој верува. Во 2014 година, Тилерсон, кој направи бизнис договори во име на Ексон со рускиот претседател Владимир Путин, се спротивстави на санкциите против Русија. Тој претходно беше директор на заедничката американско-руската нафтена компанија Ексон Neftegas

Тилерсон има одлични врски со претседателот Владимир Путин од Русија. Тие биле соработници од Тилерсон претставени интересите Ексон во Русија за време на мандатот на претседателот Борис Елцин. Џон Амр, претседател и извршен директор на Центарот за стратешки и меѓународни студии, вели дека Тилерсон "има повеќе интерактивни време со Владимир Путин од веројатно било кој друг американски, со исклучок на д-р Хенри Кисинџер ."

Тилерсон е пријател на Игор Сечин, лидер на силовики (безбедност / војската) фракцијата на Кремљ, [и воедно е опишан како "втората највлијателна личност во Русија", после Путин.

Во 2011 година, во име на ExxonMobil, Тилерсон потпиша договор со Русија за дупчење во Арктикот, кој може да биде во вредност до 300 милијарди долари. Компанијата започна со дупчење во морето во текот на летото 2014 година, и истражувањето беше затекнато со вов едувањето на санкции против Москва. Сепак, компанијата овозможи да се најде голема област со околу 750 милиони барели нова нафта за Русија.

Во 2013 година, Тилерсон стана добитник на Орден за пријателство со Путин за неговиот придонес во развојот на соработката во енергетскиот сектор.