��oj 518   18.04.2017
прва страница линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Следниот чекор во еволуцијата: човекот станува Бог, секреатор. Тргнавме во вселената и можеме да влијаеме на гените. Но, дали ќе бидеме во можност да се справиме со создавање на натчовекот?
Развојот на настаните на меѓународна сцена го врати рамп кон старите "проверени шеми" во односите со Истокот - како оној на Пациикот, така иво односите со Русија. Путин призна дека односите со САД биле подобри пред Трамповото доаѓање во Белата куќа?!

МАНИФЕСТАЦИИ НА ВОЕНА МОЌ НА МАЛИТЕ ЕКРАНИ

Нема сомневање дека заострувањето на односите меѓу Вашингтон и Москва доведоа до фрлање на "мајката на сите бомби" врз едно место во Авганистан додека потоа уследи потсетување дека Русија поседува "татко на сите бомби"

ГЛОБУС МАГАЗИН

Американското министерство за одбрана објави прва снимка од неодамнешното фрлање на таканаречената "мајка на сите бомби" врз позициите на џихадистите во Авганистан.

Најмоќната американска конвенционална бомба, позната како МОАБ (Massive Ordnance Air Blast), беше фрлена врз истокот на Авганистан.. Бомбата со регистерска ознака ГБУ-43/Б погоди вчера засолниште на ИСИС во округот Ашин, во источната покраина Нангахар. "По бомбардирањето, стратегиски позиции на ИСИС и длабок комплекс тунели се разурнати, а 36 милитанти се убиени", соопшти Пентагон.

Бомбата од 9,8 тони, фрлена е од авион Ц-130, има експлозивна моќ споредлива со 11 тони ТНТ. Пре сè е смислена за плашење на непријателот и расчистување големи површини.

Станува збор за прва употреба на најголемата американска ненуклеарна бомба во борба, истакна американското воено воздухопловство.

Додека САД се фалат со "мајката на сите бомби", "Раша Тудеј", вели дека Русија има многу посилна бомба, познат како "татко на сите бомби".

"Вие сте измамени. Русија има нешто многу посилно. Деца, поздравете го татка си", рече руската телевизија.

Русија има развиено авијациска термобарична бомба со зголемена моќност, познатаа како "татко на сите бомби" во 2007 година, и тоа, што се вели, фрлило сенка врз своите американски ривали со силата и ефикасноста.

За разлика од американската бомба, кој тежи 8.200 килограми, руската бомба е полесна - нејзината тежина е 7.100 килограми. Руската бомба експлодира во воздух, со што го врзува атмосферски кислород во радиус на експлозијата, додека уништува цели.

Гасови во близина на експлозијата, создаваат вакуум што може да се повлече предметите кон центарот на експлозијата.

Бомбата беше тестирана во 2007 година на непозната локација, и по неа останала "изгорена земја", за која "Раша Тудеј", рече дека таа изгледала "како да е површината на Месечината."

Тогашниот заменик-шеф на руските вооружени сили Александар Рашкин потоа рече дека руската бомба покажала дека нејзината "ефикасност и способност е толкава што може да се споредува со нуклеарно оружје."

"Во исто време, користењето на ова оружје не ја оштетува ниту пак ја загадуваат животната средина, како нуклеарно оружје", изјави Рашкин.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека развојот на овие бомби не е во спротивност со било каков договор за нуклеарно оружје.

Рускиот "татко на сите бомби" во голема мера, сепак, се разликува од "мајката на сите бомби" на САД, бидејќи, Русија никогаш не почувствувала потреба да се користи со бомбата, заклучува Раша Тудеј.

Русија, Сирија и Иран го предупредија САД прред евентуалните нови напади врз Сирија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој беше домаќин на своите колеги од Иран и Сирија на состанокот во Москва, го осуди минатонеделните напади против САД на воздухопловната база Шеријат во Сирија, предупредувајќи дека ваквите активности во иднина ќе имаат "сериозни последици, не само за регионална, туку исто така и за глобалната безбедност. "

Соединетите Американски Држави ја обвини Сирија дека користела хемиско оружје во напад во провинцијата Идлиб во северна Сирија, при што загинаа 80 цивили.

Русија тврди дека жртвите подлегнаа на гас, кои се ослободени од бунтовничкиот арсенал за хемиско оружје за време на нападот и повика на меѓународна истрага, објави АП.

Министерот за надворешни работи на Сирија, Валид ал-Mоалем ги повика инспекторите да ја посетат воздухопловната база од која САД тврдат дека се користела како почетна точка на нападот.

Сите три земји на состанокот повика на непристрасна истрага за употреба на хемиско оружје во нападот во Идлиб, според TAС.