��oj 519   25.04.2017
линкови контакт
Најнов број
Импресум
Маркетинг
Архива
Пребарај
Следниот чекор во еволуцијата: човекот станува Бог, секреатор. Тргнавме во вселената и можеме да влијаеме на гените. Но, дали ќе бидеме во можност да се справиме со создавање на натчовекот? Наскоро би можеле да посакаме да создадеме суштества кои преку моќта на умот ќе ја движат вештачката реалност и неа ќе ја менуваат преку нивните тела и умови согласно на желбите", вели Харари
Рускиот идеологот на империјалните амбиции на Русија Александар Дугин смета дека секој евроазиец има задача секое утро "да плука кон Западот". Дугин се израдува на изолационизмот на Трамп. Така на Русија би и се одврзале рацете во Евроазија. Анализата е на бугарскиот наулник, инаку член на Маршаловиот фонд

Сè од едно место!

Почитувани,

Со задоволство Ви ја претставуваме тековната понуда на Неотел. Со секој склучен договор на две години за кој било од пакетите neoTrio (телевизија, неограничен интернет и фиксна телефонија) ја добивате услугата бесплатно во првите три месеци заедно со FilmBox пакет*, додека за останатиот период од договорот добивате супер цени кои почнуваат од 1.190 денари!

Услугата neoTV ви овозможува вистинско уживање во неограничените можности на Androidтм уредот, кој ќе го претвори вашиот телевизор во мини-компјутер, овозможувајќи ви пристап до омилените Androidтм апликации и неограничени бесплатни интернет содржини. Исто така услугата ќе ви овозможи да гледате, снимате, паузирате и премотувате на било кој паметен уред, преку мобилната апликација neoTV.

Одберете еден од neoTrio пакетите, со до 90 ТВ канали од кои 23 се во HD резолуција и вистински неограничен интернет и влезете во светот на неограничената забава.

Побрзајте понудата трае до 30.04.2017!

Во Македонија мора да се случи мирен премин на власта. Во спротивно, земјата ќе биде неразбрана и изолирана од демократскиот свет, ќе се третира како "пиратска" или како "разбојничка" држава, поими што прв ги дефинирал Аврелиј Августин во делото ,,Божја држава", размислувајќи за причините на пропаста на римската држава
МАКЕДОНИЈА
Скривниците во Јасен нема да ги спасат дпнеовските политичари и ним блиски бизнисмени од санкциите кои им се закануваат. За две неделчи ќе се огласи и њујоршкиот суд со своја оценка за случајот Телеком а тоа ќе значи крај за некои политички кариери на некои актуелни колебливци
Во октомври 2014 година Заев му предложи на Груевски, за да нема создавање на криза во земјата, да се повлече од власта, да се организираат фер избори и да не се објавуваат, како "компензација" снимените разговори кои дебело го компромитираат. Груевски, во консултација со братучедот реши да се брани со сите средства. Денес Груевски не внесува од криза во криза како нивен креатор, за да го натера Заев да му го постави одново истото прашање и тој сега да може да рече "да". Шекспир тоа би го опишал како "менувам кралство за коњ!"
Американскиот Стејт Департмент во средата за првпат отворено се закани со мерки против оние кои ги блокираат демократските процеси во Македонија. Во исто време, доби и тужба од невладината организација Џудишл воч
Неслучајно, и Туск откако се сретна со Иванов, повика на постапки кои се засновани на здрав разум. Здравиот разум одамна не е дел од начинот на постапување на Иванов, па затоа, било каков "легитимитет" кој тој сака да го спроведе преку своите одлуки е повеќе од спорен
Кога на некој портал ќе прочитате дека "Тито е жив" или дека "анонимен експерт на НАСА открива: огромен астероид за две недели ќе ја смачка Земјата", доколку имате просечна интелигенција веднаш ќе знаете дека "новинарот" се глупира или на ефтин начин бара внимание. Но, што правиме кога лажната вест предизвикува сериозни импликации за поединци, групи или цели општества
Москва веќе го отвори новото бојно поле на Балканот: целта не е само да се запре патот на Скопје во НАТО, опасноста е многу поголема. Македонија за Кремљ нуди уште еден значаен придонес за поттикнување на етнички конфликти на Балканот и во ширењето на анти-западното расположение
Претставникци на вбласта си најдоа линија со која масовно ќе се носат палми во земјава. Пред две години беа доенсени 1.000 парчиња и засадени насекаде н из земјава како "туристички атракции". Демек, ќе доаѓаат туристи кај нас да видат што е тоа палма. Проѕирно и мизерно
Парите за пациентите кои имаат дијабетес се намалуваат драстично, мсто да се оди кон посовремена терапија и така да се заштедува. Последнава година до две, велат лекарите, има навистина многу кетоацидози што е резултат на фантастично покачени вредности на гликемијата. Се должи ли тоа на несоодветна терапија, можеби на недоволна исхрана ...
Ова е веројатно набргу исплатлива инвестиција во енбергетиката до сега а да не заборавиме - изградена е главно со германски пари! Колку да знаатв оние што исфрлуваат стрели кон Западот последните месеци
РЕВИЈА
Охрид влезе во Гинисовата книга на рекорди откако беше направена најголемата Шопска салата во светот, со тежина од 202 килограми и 86 грама. Во производството на салата учествуваа готвачи од охридскиот хотел "Гарден" како и ученици од средното угостителско училиште "Ванчо Питошески"
"Ејпл" е во фаза на развој на сензорот за мерење на шеќер во крвта во преку кожата! Воедно се работи на замена на природниот бубрег со некакво техничко чудо за имплантација. Стив Џоб иницирал завртување кон медицината
Кинескиот Шангај деновиве е центарот на светската автомобилска индустрија со саемот на кој се очекуваат еден милион посетители. Електричните автомобили се во фокусот. Германските автомобилски фирми се најпрофитабилни иако не подаваат највеќе модели. Нашата автомобилска индустрија главно е сведена на трговија и сервисирање
САД остануваат каракетеристични со масовните убиства - просекот од 90 загинати лица во нив се дел од 292 кои се случиле на целата планета
Пред точно 50 години војската изврши пуч во Грција, по што следеа седум години диктатура. Дојче Веле во тоа време одигра посебна улога.
СВЕТ
КОЛУМНИ
Ристо Поповски
НИКИЦА КОРУБИН
БЕСА АРИФИ
ГОРДАНА ПОПСИМОНОВА
РУМЈАНА ЗАХАРИЕВА